۱۳ مهارت افراد متقاعد کننده

13 مهارت افراد متقاعد کننده

چه بخواهید رئیس تان را متقاعد کنید که روی پروژه تان سرمایه گذاری کند چه بخواهید کودک پیش دبستانی تان را راضی نمایید که کفش هایش را پا کند، مهارت متقاعد کنندگی یا مجاب سازی مهارتی است که برای موفقیت در زندگی بسیار مفید فایده خواهد بود.
افراد مجاب کننده نوعی توانایی غیر طبیعی دارند که بوسیله آن شما را وامی دارند نسبت به آنچه می اندیشند تمایل نشان دهید. اسلحه مخفی آن ها دوست داشتنی بودن است. آنها کاری بیش از وادار کردن شما به دوست داشتن عقیده شان می کنند؛ شما را وامی دارند خودشان را دوست داشته باشید.
خیلی از افراد تسلیم این باور غلط می شوند که دوست داشتنی بودن از صفات طبیعی و ناآموختنی است که برای بهره بردن از آن باید کمی خوش شانس، دارای قیافه ای جذاب، حسابی خوش مشرب و فوق العاده با استعداد بود. افتادن به دام این باور اشتباه خیلی آسان اتفاق می افتد. در واقع، دوست داشتنی بودن تحت کنترل خودتان است و قضیه از هوش هیجانی (EQ) آب می خورد.
داده های تحقیقات صورت گرفته در موسسه تلنت اسمارت که از بیش از یک میلیون نفرنمونه برداری شده، نشان می دهد که افراد دارای مهارت ها فقط خیلی دوست داشتنی نیستند، بلکه آنها نسبت به کسانی که فاقد این مهارتند با حاشیه ای زیاد عملکرد بهتری دارند.
برای کشف رفتارهای کلیدی افراد دارای “هوش هیجانی” که موجب می گردد افرادی با متقاعد کنندگی بالا باشند، دست به کنکاش زدیم.

چند مورد از ترفند هایی که افراد قانع کننده از آن ها به نفع خود استفاده می کنند عبارتند از:

۱) دلپذیرند. آدم های قانع کننده هرگز نبردی را نمی برند تا کل جنگ را ببازند. آنها می دانند چگونه و چه وقت از مواضع خود پا پس نکشند و در عین حال، دائما بابت اهدافی که دارند قربانی بدهند. آنها تسلیم می شوند, از موضع خود کوتاه می آیند و کارهایی برای دیگران می کنند که موجب خوشحالی خودشان می شود. آدم های متقاعد کننده به این دلیل چنین می کنند چون می دانند این کار در دراز مدت باعث می شود دل مردم را بربایند. آنها می دانند که بهتر است موفق باشی تا اینکه همیشه بر حق باشی.

۲) تحمیل کننده نیستند. آدم های متقاعد کننده ایده های خودشان را به شکل مثبت و با اطمینان بیان می کنند، بدون اینکه زور و اجباری در آن به کار ببرند. آدم های اجبار کننده موجب رنجش همه می شوند. رویکرد “حمله کردن ” با این گام شروع می شود که ابتدا در برابر حریف عقب نشینی می کنید؛ و چیزی نمی گذرد که آن افراد دارند از دستتان فرار می کنند. آدم های متقاعد کننده تمامیت خواه نیستند و قاطعانه از موقعیت خود دفاع نمی کنند زیرا می دانند ظرافت آن است که در دراز مدت بر افراد غلبه کنی. اگر خیلی مواقع اهل پرخاش کردن هستید، سعی کنید تمرکز کنید و در عین داشتن اعتماد به نفس، آرام باشید. چنین مباد که صبر و تحمل تان را از دست بدهید و بیش از اندازه مصر باشید. بدانید که اگر ایده تان واقعا خوب باشد، اگر به مردم وقت بدهید، خودشان به دنبال تان خواهند آمد. اگر اینکار را نکنید, هرگز سراغ تان نخواهند آمد.

۳) ترسو و موش صفت نیستند. ارائه ایده های تان به شکل طرح سوال یا نظریه هایی که نیازمند اثبات هستند باعث می شود در نظر دیگران ناقص و غیرمجاب کننده باشند. اگر آدمی خجالتی هستید، روی ارائه ایده های تان در قالب بیانیه و حقایق روشن و بیّن تمرکز کنید زیرا باعث می گردد طرف مقابل شما درباره آن ها بیندیشد. همچنین، کلمات توصیفی را از سخنرانی تان حذف کنید. وقتی دارید تلاش می کنید شخصی را متقاعد کنید، جایی برای عباراتی همچون “من فکر می کنم ” یا “ممکن است” وجود ندارد.

۴) مخاطبان شان را می شناسند. آدم های مجاب کننده از همه وجوه مخاطبان خود باخبرند و از این دانسته برای سخن گفتن به زبان مخاطبان شان استفاده می کنند. می خواهد با سرکوب جسارت تان بهنگام صحبت کردن با کسی باشد که خجالتی است و یا اقدام به سخن گفتن با جسارت در مقابل آدم های پرانرژی؛ هر کس با دیگری متفاوت است و توجه به ظرایف باعث می گردد در طولانی مدت افراد به نظرات شما گوش فرا بدهند.

۵) تصویر را رنگ می کنند. تحقیقات نشان می دهد که مردم بیشتر دوست دارند جذب چیز هایی شوند که دارای تصویر بوده یا به شکلی مجسم شده و صورتی زنده پیدا کرده اند. آدم های مجاب کننده با استفاده از تصاویر بصری قوی، بر روی این موضوع سرمایه گذاری می کنند. وقتی تصاویر واقعی موجود یا مناسب نباشند، این افراد از تعریف داستان هایی واضح برای زندگی بخشیدن به ایده های خود استفاده می کنند. داستان های خوب در ذهن مخاطب تصاویری ایجاد می کنند که ایجاد ارتباط بین آن ها سهل و فراموش کردن آن ها دشوار است.

۶) از زبان بدن مثبت استفاده می کنند. آگاه بودن از حرکات، اظهارات و بلندی صدای خودتان (و مطمئن شدن از این که همه شان مثبت هستند) موجب می شود مردم به سوی تان جلب شده و آماده پذیرفتن استدلال تان باشند. استفاده از لحن پر اشتیاق، خمیده نکرده دستان تان، حفظ تماس چشمی و به نوعی میل به سمت کسی که با وی سخن می گویید تماماً حرکات بدن مثبتی هستند که آدم های متقاعد کننده از آن ها برای جلب دیگران استفاده می کنند. زبان بدن مثبت تعامل شما با مخاطبان تان را برقرار کرده و آنها را متقاعد می کند که آنچه شما می گویید معتبر است. وقتی صحبت از متقاعد کنندگی می شود، چگونگی صحبت کردن تان می تواند مهم تر از چیستی سخن تان باشد.

۷) لبخند می زنند. مردم به طور طبیعی (و ناآگاهانه) درست مثل آینه، زبان بدن فردی که دارد با آنها سخن می گوید را بازتاب می دهند. اگر می خواهید مردم از شما خوششان بیاید و به شما ایمان بیاورند، در طول مکالمه لبخند بزنید و آنها ناخودآگاهانه همین را باز خواهند تاباند و در نتیجه احساس خوبی خواهند داشت. افراد مجاب کننده به فراوانی لبخند می زنند زیرا شور و اشتیاقی راستین به افکار و ایده های خود دارند. این حالت اثر مسری روی همه افرادی دارد که با آن ها روبرو می شوند.

۸) نقطه نظر شما را تائید می کنند. یکی از تاکتیک بسیار قوی متقاعد کردن، واگذار کردن موضوع و تسلیم شدن است. اعتراف کنید که استدلال تان کامل نیست. این نشان می دهد که فکر شما باز است و مایل به اصلاح آن هستید نه این که سرسختانه به اهداف و عقاید خود چسبیده باشید. دلتان می خواهد مخاطبان تان بدانند که شما از ته دل منافع آن ها را در نظر دارید. سعی کنید از عباراتی همچون “منظورتان را درک می کنم ” یا ” کاملاً این مسئله را می فهمم ” استفاده کنید. این نشان می دهد که شما فعالانه به آنچه آنها می گویند گوش می دهید و فقط دنبال حقه کردن ایده های خودتان به ایشان نیستید. افراد متقاعد کننده به دیگران حق می دهند نظرات خودشان را داشته باشند و با نظرات دیگران بمثابه نظرات معتبر برخورد می کنند. آنان این کار را به دلیل احترام گذاشتن انجام می دهند که باعث می شود افراد دیگری تمایل بیشتری به معتبر دانستن نظرات آن ها داشته باشند.

۹) سؤالات خوب می پرسند. بزرگترین اشتباهی که آدم ها در شنیدن سخن دیگران می کنند این است که گوش نمی دهند دقیقاً چه چیزی گفته می شود زیرا تمام تمرکزشان روی پاسخی است که آماده کرده اند که بگویند و یا این که چیزی که فرد مقابل می گوید چه تاثیری بر وی خواهد گذاشت. کلمات با صدای بلند و روشن وارد گوش شان می شود اما معنی آنها درک نمی شود. یک راه ساده برای جلوگیری از این مسئله پرسش سئوال های بسیار است. مردم علاقه دارند بدانند که شما دارید گوش می کنید، و پرسیدن یک سئوال ساده برای روشن شدن موضوع صحبت نه تنها نشان می دهد که شما دارید گوش می کنید بلکه معلوم می نماید به آنچه دارند می گویند علاقه نشان می دهید. شاید باورتان نشود تنها با پرسیدن یک یا دو سئوال چقدر می توانید احترام و قدردانی دریافت کنید.

۱۰) از نام شما استفاده می کنند. نام بخشی ضروری از هویت شماست، و زمانی که کسی از آن استفاده می کند حسی فوق العاده در شما برمی انگیزد. افراد متقاعد کننده اصرار خاصی دارند هر وقت با کسی روبرو شدند از نام وی استفاده کنند. تنها نباید زمانی که به کسی خوش آمد گویی می کنید از نام وی استفاده کنید. تحقیقات نشان می دهند که افراد زمانی که فردی که با او در حال صحبت هستند در اشاره به ایشان از نام شان استفاده می کند، احساس عزت نفس می کنند.

۱۱) ارتباطات را شکل می دهند. مردم ترجیح می دهند زمانی حرف های شما را بپذیرند که شناخته باشند چه نوع شحصیتی دارید. در یک مطالعه در زمینه مذاکره، از دانشجویان دانشگاه استنفورد خواسته شد در کلاس به توافق برسند. بدون هیچ راهنمایی و آموزشی، ۵۵% از دانشجویان با موفقیت به توافق رسیدند. زمانی که به دانشجویان آموزش داده شد که پیش از رسیدن به توافق، خود را معرفی کرده و سابقه خود را بیان کنند، آمار توافق توأم با موفقیت به ۹۰ درصد رسید. نکته کلیدی اینجا است که مذاکره را بیش از حد عقب و جلو نبرید. شخصی که با وی صحبت می کنید یک انسان است، نه یک حریف یا یک هدف. صرفنظر از میزان الزام آور بودن مباحث شما، اگر نتوانید آن را در سطح یک انسان مطرح کنید، فرد مقابل در مورد هر آنچه می گویید شک خواهد کرد.

۱۲) واقعی هستند. برای متقاعد کننده بودن، واقعی بودن و برخورد صادقانه یک ضرورت است. هیچ کس علاقه ای به آدمی ندارد که وانمود می کند چیزی غیر از واقعیت است. مردم خودبخود پیرامون آدم واقعی جمع می شوند زیرا می دانند که می توان به آنها اعتماد کرد. وقتی نمی دانید طرف تان در واقعیت کیست و چه احساسی دارد، باور کردن حرف هایش برای تان مشکل است. آدم های مجاب کننده می دانید چه کسی هستند. آنها آنقدر اعتماد به نفس دارند که در کالبد خود احساس راحتی می کنند. با تمرکز بر آنچه که به عنوان یک فرد برای تان ایجاد انگیزه کرده و شما را خوشحال می سازد، می توانید انسان جذاب تر و متقاعد کننده تری باشید از کسی که برای جلب مردم تلاش می کند خود را شبیه فردی نماید که مردم از وی انتظار دارند.

۱۳) می دانند چه زمانی ترمز را بکشند. نیاز شما ، خطری مستقیم برای مجاب کنندگی به حساب می آید، پس به آرامی گام بردارید. وقتی سعی می کنید به زور مردم از مردم بخواهید فوراً با شما موافقت کنند، مطالعات نشان می دهد در چنین حالتی بیشتر ترجیح می دهند بر نظر خودشان استوار باقی بمانند. بی صبری شما باعث می شود استدلالات شما را به نفع خودشان مصادره کنند. اگر از موقعیتی قوی برخوردارید، نباید از ترمز کردن ترسی به خود راه دهید؛ قدری تأمل کنید و به شنونده زمان بدهید تا بخوبی موضوع را سبک سنگین کند. اغلب پردازش فوری افکار و ایده های خوب دشوار است و اندکی زمان می تواند کمک زیادی به حل مسئله بنماید.

جمع بندی نهایی
افراد متقاعد کننده در خواندن عقاید دیگران و دادن پاسخ به آن ها مهارت دارند. آنها برای آوردن افراد در مسیری که بدان می اندیشند به شدت به هوش هیجانی (EQ) وابسته اند. وقتی ۹۰% هنرمندان دارای هوش هیجانی بالایی هستند، تعجبی ندارد که افراد مجاب کننده برای پیشبرد کار های خود به این نوع هوش وابسته باشند. با افزودن این مهارت به کارنامه خود خواهید توانست به جرگه این دسته از افراد وارد شوید.

دیگر چه عادت هایی افراد متقاعد کننده را از دیگران متمایز می سازد؟ شما برایمان بنویسید.

 

دکتر تراویس بردلی
نویسنده پرفروشترین کتاب در حوزه هوش هیجانی با عنوان «هوش هیجانی ۲.۰» و رئیس موسسه تلنت اسمارت است که پیشروترین ارائه دهنده هوش هیجانی در جهان محسوب می‌گردد.